fbpx

Dolma Japrak

Përbërësit e kësaj recete:

 • 600g turshi gjethe rrushi
 • 400g qengji Mince
 • 5 Diced Onions
 • 75g Rice
 • 1 Tsp Pepper
 • 1 Tsp Paprika
 • 1 lugë të thata Stock perime
 • 25g copëtuar Majdanoz
 • 1 Tsp Basil
 • Vaj ulliri
 • optional Salt
 • 2 litra vlimit të ujit

Përgatitja:

Mbushur lë hardhi (Dolma Japrak) gjithmonë kujtoj mua e verës dhe ka marrë të jetë një recetë e mirë që të ketë kur dielli është shinning! Këto freskuese hardhi mbështjellë lë mbushur me grirë qengji, qepë, oriz, bimeve dhe seasonings janë të simmered deri tenderit dhe e shijshme.

Do të thotë ” Dolma mbushur perimet dhe pse gjethe rrushi hardhi janë më të popullarizuara ju gjithashtu mund të stuff çdo formë të Gjelbërve (Lakra është më popullor), Qepe, Peppers , patëllxhanët , kungull, domate dhe Courgettes.

Duke e bërë këtë recetë Japrak shqiptare jashtë sezonit, gjethe hardhi janë shpesh të nevojshme për të sjellë nga dyqanet ushqimore mesdhetare, kështu që si një zëvendësim të përpiqet gjethe lakër – ata janë po aq të shijshme. Siguruar që ju le të gjithë lakër të ulen në ujë të vluar për 10 minuta para se të butë lëkurë përsëri gjethet në mënyrë që ata nuk e thyejnë.
Ju mund të vlim lë në një salcë me bazë domate mbushur shumë dhe unë të gjeni se lë lakër punojnë më mirë për këtë. Shikoni jashtë për këtë recetë vijnë së shpejti.

 

p11008251

 

 

Përgatitja:

1 Shto onions në një tigan saute dhe të skuqura për 5 minuta në vaj ulliri derisa onions fillojnë të kafe.

2 Turn off ngrohjes dhe shtoni mish, oriz, piper, spec i kuq, aksioneve perime, majdanoz dhe borzilok. Përzierje të gjithë përbërësit së bashku.

3 Kujdes hap gjethe hardhi. Vendin fletë një hardhi në dorën tuaj me bazë në fund të pëllëmbë tuaj dhe duke treguar pika në drejtim të lartë. Shto një fletë të dytë hardhi me pikën e treguar poshtë dhe bazën e fletë në krye të gishtave tuaj. duhet të ketë një mbivendosje të mirë. Ju mund ta bëni këtë në një sipërfaqe të sheshtë, nëse e preferuar.

4 Vendi një lugë e mishit dhe oriz përzierje në mes të gjetheve. Dele pjesën e poshtme të gjethes mbi përzierje, dele në të dyja anët dhe roll fletë lart nënshkrimin në përzierje në një formë të parcelës.

5 Shtresa një shtresë e lë hardhisë që mbulojnë pjesën e poshtme të një tigan të thellë dhe pastaj shtoni parcelën hardhinë fletë në krye.

6 Bëni sa më shumë parcela hardhi fletë si mish dhe oriz përzierje do të të bëjë duke shtuar çdo një në tigan. Pack anën e pakove krah util tigan është e mbuluar, pastaj të fillojë një shtresë në krye.

7 Hidh në tigan ujë të mjaftueshëm të vluar për të mbuluar vetëm në krye të lë hardhisë dhe të sjellë një çiban. Lënë të ziej me një kapak në për 1,5 orë. Të gjithë e ujit duhet të absorbohet megjithatë rimbushni me pak ujë të vluar ekstra nëse kjo ndodh para se të koha është deri.

8 Hiq nga tigan dhe të lënë të ftohtë për 10 minuta para se shërbejnë.

 

 

Gjatë përgatitjes: 60 Minuta
  oriz

  Oriz 1 kg